Wiadomości

POLSKA

Finał konkursu plastycznego "Gdy myślę misje..."
Fot. SVD Pieniężno

Finał konkursu plastycznego "Gdy myślę misje..."

18 maja 2019 roku w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie odbył się finał VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Gdy myślę misje...” W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Świat radości i pokoju.”

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano 1398 prac plastycznych w 4 kategoriach wiekowych. Uczestnicy pochodzili z ponad 100 miejscowości w całym kraju.

Na rozpoczęcie uroczystości finałowej o. Wiesław Dudar SVD, Dyrektor Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie oraz główny organizator konkursu, przywitał uczestników programu zachęcając do wspólnej modlitwy i zabawy.

Mszy Św. przewodniczył ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. W homilii zachęcał, aby za przykładem misjonarzy głosić Ewangelię w swoim środowisku oraz aby być świadkiem zmartwychwstałego Pana, który daje prawdziwą radość i pokój. Uczestnicy modlili się za dzieci całego świata oraz za Mamy z okazji zbliżającego się ich święta. Prosili też o dar nowych świętych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

Oprawą muzyczną liturgii zajął się tradycyjnie zespół „Świąteczna Kapela” z Dobrego Miasta, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu byli odpowiedzialni za służbę liturgiczną i dary ofiarne.

Po Mszy Św. miała miejsce prezentacja multimedialna przygotowana przez ks. Macieja Będzińskiego zatytułowana ”Z misjonarzami na 5 kontynentach”. Przybliżyła ona zgromadzonym pracę misjonarzy w wielu państwach świata na wszystkich kontynentach. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów dotyczących codziennego życia mieszkańców krajów misyjnych jak również zapoznać się z bogactwem kultur poszczególnych ludów. Program uświetnił krótki koncert „Świątecznej Kapeli” podczas którego wszyscy mogli dołączyć się do śpiewu.

globe element95px ver1Więcej fotografii

Następnie młodzi uczestnicy spotkania, wcześniej już podzielni na grupy kontynentalne, wzięli udział w zajęciach warsztatowych. W ich skład wchodziły warsztaty plastyczne przygotowane przez organizatorów programu, warsztaty taneczne, które przeprowadziła Marta Herkt, nauka gry na bębnach pod kierunkiem Joanny i Łukasza Kućków oraz spotkanie z misjonarzem - o. Ericem Hounake SVD pochodzącym z Togo.

O godz. 15.00 nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu i nagrodzono laureatów. Uczyniła to s. Hanna Lellek SSpS, współorganizatorka konkursu. Posiadacze dodatkowego „szczęśliwego losu” cieszyli się misyjnymi upominkami. DJ Damian Protasiewicz z Olsztyna zadbał o oprawę muzyczną tej części programu, co spotkało się z żywą reakcją dzieci i młodzieży, jak również opiekunów i rodziców. Każdy dał się porwać tym niezwykłym rytmom. Przez cały czas spotkania w kościele seminaryjnym można było obejrzeć wystawę złożoną z prac plastycznych tegorocznych laureatów.

Na zakończenie spotkania wypuszczone zostały gołębie, które miały symbolizować pozdrowienia do dzieci całego świata i przesłanie pokoju.

Wszystkim gorąco dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu i przygotowaniu tego spotkania, a młodym uczestnikom oraz ich rodzicom i opiekunom za przybycie i udział w programie. Pozostaje nam powiedzieć radosne „Do zobaczenia za rok”.

s. Hanna Lellek SSpS