Wiadomości

POLSKA

Dokument o polskich misjonarzach na festiwalu filmowym w Krakowie
Kadr z filmu "Polscy misjonarze" (The Polish Missionaries); reż. Simon Target

Dokument o polskich misjonarzach na festiwalu filmowym w Krakowie

Dokument „Polscy misjonarze” (The Polish Missionaries) zostanie wyświetlony podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca. Będzie to polska premiera filmu wyreżyserowanego przez Simona Targeta z Australii.

Dokument wyświetlony zostanie 30 maja o godz. 20.30 w kinie Agrafka oraz 1 czerwca o godz. 14.30 w Kinie pod Baranami (Sala Niebieska).

75-minutowy dokument ukazuje codzienne zmagania polskich misjonarzy i misjonarek w Papui Nowej Gwinei: duszpasterstwo w odległych wioskach, pracę w klinikach i ośrodkach zdrowia, zaangażowanie przy budowie szpitali czy szkół. Opowiada także historię o. Piotra Waśko SVD, postrzelonego przez bandytów w Sepiku w 2015 roku. Poznajemy także historię dziewczyny oskarżonej o czary, która została uratowana przed torturami i śmiercią przez lokalnego kapłana i polską zakonnicę.

W filmie występują ojcowie: Michał Tomaszewski SVD, Jan Czuba SVD, Józef Maciołek SVD, Kazimierz Niezgoda SVD, Ryszard Wajda SVD, Krzysztof Niezgoda MSF oraz siostry zakonne ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego: Izabela Głowacka SSpS, Dawida Strojek SSpS i Dorota Piechota SSpS. W niektórych epizodach pojawiają się także: br. Wiktor Kanarski SVD, br. dr Jerzy Kuźma SVD, o. Walenty Gryk SVD, bp Dariusz Kałuża MSF, o. Robert Ablewicz MSF i o. Damian Szumski MSF.


Kadry z filmu "Polscy misjonarze" (The Polish Missionaries); reż. Simon Target

Podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego dokument zaprezentowany zostanie w cyklu pozakonkursowym "Opowieści ze świata". Film wcześniej był prezentowany m.in. na 30. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, polski oraz muzycznych dokumentów DocFilmMusic. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Festiwal co roku odwiedza ok. 900 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.

globe element95px ver1Więcej o filmie i autorze


Video o pracy nad muzyką do filmu, którą skomponował Cezary Skubiszewski.
Nagrana została przez Melbourne Symphony Orchestra.