Wiadomości

POLSKA

Gratulacje dla o. Eryka
Gratulacje dla o. Eryka Koppy SVD po wyborze do Rady Generalnej (fot. Peter Sun; za www.facebook.com/rectorsvdrome)

O. Eryk Koppa SVD nowym Radcą Generalnym SVD

"Proszę o modlitwę. Zostałem wybrany" - taką krótką wiadomość otrzymaliśmy we wtorkowe przedpołudnie (10 lipca 2018) od o. Eryka Koppy SVD, prowincjała Polskiej Prowincji SVD, biorącego udział w XVIII Kapitule Generalnej SVD w Nemi. Zelektryzowała oraz napełniła radością i dumą wszystkich polskich werbistów.

Duża strata dla Polskiej Prowincji SVD, ale jeszcze większa korzyść dla całego Zgromadzenia - skomentował na gorąco o. Andrzej Danilewicz SVD, rzecznik prasowy naszej prowincji, prowincjalny Sekretarz ds. Misji i były prowincjał.

To spotkanie z Papieżem Franciszkiem i jego błogosławieństwo nie było przypadkowe. Gratuluję! - wyraził swoją radość o. Krzysztof Kołodyński SVD, prowincjalny Koordynator ds. Mediów, odnosząc się do fotografii o. Eryka z Papieżem podczas audiencji z uczestnikami XVIII Kapituły Generalnej.

Dzięki za życzenia i o modlitwe proszę. O. Żelazkowi to wszystko trzeba oddać - następnego dnia po wyborze napisał w jednej z wiadomości o. Eryk.

Wszyscy w Polskiej Prowincji bardzo się cieszymy i jeszcze raz gratulujemy o. Erykowi. Jesteśmy świadomi, że jest to dla niego również wyzwanie. Taki wybór jest wyrazem ogromnego zaufania uczestników XVIII Kapituły Generalnej, ale wiąże się też z odpowiedzialnością, którą czują wszyscy nowowybrani członkowie Zarządu Generalnego.

O. Eryk Koppa SVD jest piątym Polakiem w historii wybranym do Zarządu Generalnego Zgromadzenia Słowa Bożego. Wcześniej w Radzie Generalnej pracowali także: o. Bruno Kozieł SVD (1967-77), o. Jan Cebulski SVD (1977-82), o. Sylwerster Pająk SVD (1988-94) i o. Konrad Keller SVD, który był Radcą Generalnym (1994-2000) oraz Wicegenerałem Zgromadzenia (2000-2012).

O. Eryk został wybrany 10 lipca jako trzeci Radca Generalny na kadencję 2018-2024. Dzień później wybrano dwóch pozostałych członków Rady Generalnej i tym samym zakończył się proces wyborów podczas XVIII Kapituły Generalnej w Nemi. Oprócz o. Eryka w składzie nowej Rady Generalnej znaleźli się jeszcze: o. Anselmo Ricardo Ribeiro SVD z Brazylii, br. Guy Mazola Mido SVD z Demokratycznej Republiko Kongo, o. Jude Raymund Festin SVD z Filipin i o. Xavier Thirukudumbam SVD z Indii. (więcej informacji tutaj)

rgener ekoppa