Wiadomości

POLSKA

Obłóczyny SVD 2019
Obrzęd obłóczyn (fot. za chludowo.werbisci.pl)

Obłóczyny nowicjuszy w Chludowie

13 stycznia w kaplicy Domu Misyjnego św. Stanisława Kostki w Chludowie, po dwóch latach przerwy, odbyła się ceremonia obłóczyn, czyli przyjęcia stroju zakonnego przez 3 naszych nowicjuszy.

Habit zakonny otrzymali Andrzej Kowalenko z Irkucka, Filip Smoliński z Żor i Krzysztof Wojciechowski z Poznania. Ceremonii przewodniczył o. Sylwester Grabowski SVD, prowincjał.

Nowicjusze przygotowywali się do ceremonii w czasie 10-dniowych rekolekcji ignacjańskich, które przeprowadził o. Kazimierz Grabowski SVD. Samą ceremonię poprzedziła modlitwa różańcowa nowicjuszy przed figurą Matki Boskiej, po której nastąpiło poświęcenie zebranych i procesja do kaplicy domowej.

Życie zakonne jest życiem, które jest pogłębieniem konsekracji chrzcielnej - powiedział na początku liturgii o. Jan Wróblewski SVD, rektor Domu Misyjnego w Chludowie. - Myślę, że ten obrzęd, który symbolicznie wprowadza jeszcze bardziej do wspólnoty zakonnej, stanie się błogosławieństwem dla tych, którzy tego dostąpią, a dla nas radością, że nasi nowicjusze będą obłóczeni.

W homilii ojciec prowincjał podkreślił, że Kościół we wszystkich czasach był znakiem sprzeciwu i szedł pod prąd. Ale na jego czele zawsze stał Chrystus. Życzę Wam, aby w Was wzrastały cnoty, które w sposób szczególny mają charakteryzować tych, którzy należą do tego Zgromadzenia Słowa Bożego Misjonarzy Werbistów – mówił o. Sylwester Grabowski SVD

W kameralnej ceremonii obłóczyn wzięli udział bliscy Filipa i Piotra, lokalna wspólnota werbistów i sióstr SSpS, a także m.in. o. Jakub Błaszczyszyn SVD, regionał Regii Ural, z której pochodzi Andriej Kovalenko, o. Arkadiusz Sitko SVD, rektor Domu Misyjnego w Nysie, gdzie nowicjusze przeżywali swój postulat i o. Paweł Gałła SVD, prowincjalny Referent Powołań,

Więcej informacji o ceremonii oraz wypowiedzi uczestników, samych nowicjuszy i rodziców, a także homilię o. Sylwestra Grabowskiego SVD znaleźć można na stronie Domu Misyjnego w Chludowie (chludowo.werbisci.pl)

Od lewej: Filip Smoliński SVD, Piotr Wojciechowski SVD i Andriej Kovalenko SVD (fot. za chludowo.werbisci.pl)