Wiadomości

POLSKA

“Opowieści o Królestwie” podczas "Wakacji z misjami"
Fot. Wiesław Dudar SVD

“Opowieści o Królestwie” podczas "Wakacji z misjami"

10 sierpnia, podczas IV turnusu "Wakacji z Misjami" w Ocyplu, miała miejsce prezentacja spektaklu "Opowieści o Królestwie" w wykonaniu artystów Krakowskiego Teatru Biblijnego.

Przedstawienie, oparte na tekstach ewangelicznych, jest próbą teatralnej interpretacji nauczania Jezusa. Kluczem narracyjnym w spektaklu są historie związane z “quasi-relikwiami”, między innymi kielichem z wesela w Kanie, wodą z jeziora Genezaret czy lampami Panien Mądrych.

Przedstawienie zapraszając widza do interakcji, włącza go tym samym w sam środek biblijnych wydarzeń.

Krakowski Teatr Biblijny to muzyczny teatr kameralny, tworzony aktualnie przez dwóch artystów: Mariusza Kozubka i Piotra Solorza, z gościnnym udziałem m.in. Marcina Wąsowskiego.

Przypowieść o Pannach Mądrych. Od lewej: Piotr Solorz i Mariusz Kozubek (fot. Wiesław Dudar SVD)

Teatr od samego początku miał charakter „Teatru w Drodze”. Jego spektakle programowo były zawsze „proste w obsłudze” - kameralne, nie wymagające zawodowej sceny i zaplecza, możliwe do zagrania niemal w każdych warunkach. To założenie miało na celu uczynić KTB „teatrem dostępnym” dla wszystkich, także widzów niepełnosprawnych, mieszkającym w małych ośrodkach, czy przebywających w Domach Pomocy Społecznej, domach dziecka, aresztach itp. Dlatego tak przygotowuje swoje kolejne premiery, aby można je było zagrać nawet w naprędce adaptowanych, nieteatralnych przestrzeniach (świetlicach, korytarzach, jadalniach, na małych estradach itp).

Przedstawienia Krakowskiego Teatru Biblijnego są czytelne, proste w odbiorze, uniwersalne, dowcipne, otwarte na interakcję. Przekaz Teatru kształtuje Biblia - odczytywana współcześnie, pogodnie, częstokroć nieoczekiwanie i zaskakująco. Atutem Zespołu jest także wykonywana „na żywo” muzyka. Odpowiada za nią Piotr Solorz, który będąc aktorem jest także muzykiem i multiinstrumentalistą.

logo nowe blue50pxWięcej o Krakowskim Teatrze Biblijnym

Przedstawienie "Opowieści o Królestwie" w Ocyplu (fot. Wiesław Dudar SVD)