III niedziela zwykła w roku już nie jest taka zwykła. Przynajmniej w Chudowie. Od kiedy w 2020 r. Papież Franciszek ogłosił ją Niedzielą Słowa Bożego, w tutejszym kościele parafialnym, z inicjatywy i pod przewodnictwem o. Jana Wróblewskiego SVD, odbywa się nabożeństwo Słowa Bożego. Można powiedzieć, że dzień ten w Chludowie jest od 3 lat tradycyjnie niezwyczajny. Potwierdziła to tegoroczna niedziela 23 stycznia.
Tego dnia po południu w kościele przed ołtarzem stanął pulpit, na którym spoczęła, wniesiona w procesji podczas nabożeństwa, Księga Pisma Świętego. W tym roku motywem przewodnim liturgii było światło, które nawiązywało do jej tematu: „Jezus Chrystus światłością świata”.
O. Jan Wróblewski SVD podczas Nabożeństwa Słowa Bożego w Chludowie (fot. Franciszek Bąk SVD)
Po odśpiewaniu pieśni ku czci Ducha Świętego rozpoczęła się część główna, celebracja Słowa.
– Ojciec św. Franciszek w Liście Apostolskim „Aperuit illis” pisze tak: „Na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia poprosiłem, aby «jedna niedziela [w ciągu roku została] w całości poświęcona słowu Bożemu, aby zrozumieć niewyczerpalne bogactwo pochodzące z tego nieustannego dialogu między Bogiem a Jego ludem” (Misericordia er misera, 7) – przypomniał o. Wróblewski, rektora Domu Misyjnego w Chludowie. – W tym kontekście warto przypomnieć słowa św. Efrema: „Któż jest zdolny, aby pojąć, o Panie, wszystkie bogactwa jednego tylko z Twoich słów? Jest o wiele więcej tego, co nam umyka, od tego, co udaje nam się pojąć. Jesteśmy jak spragnieni, którzy piją ze źródła. Twoje słowo ma wiele różnych aspektów, tak jak liczne są perspektywy tych, którzy je badają. Pan pokolorował swoje słowo rozmaitym pięknem, aby ci, którzy je zgłębiają, mogli kontemplować to, co im opowiada. Ukrył w swoim słowie wszystkie skarby, aby każdy z nas znalazł bogactwo w tym, co kontempluje” (Komentarz do Diatessaronu, 1).
O. Jan podkreślił, że niedzielne Nabożeństwo Słowa Bożego to czas, kiedy oczy naszych serc kierują się ku Chrystusowi, który jest „Światłością Świata”.
– Pragniemy usiąść i słuchać w mocy Ducha Świętego oraz zaczerpnąć z tego źródła, aby następnie zawołać do Boga: „Amen, amen” (Ne 8,6) – dodał.
Po tych słowach nastąpiła główna część adoracji Słowa Bożego – lektura Pisma Świętego. Komentarze opracowane przez ojca rektora czytał Sławek Lektarski, a lekcje – Katarzyna Pieszak i Leon Kozanecki, natomiast Ewangelię – o. Wojciech Grzymisławski SVD. Pieśni i psalmy, nadając wzniosłości i wzbogacając piękno liturgii, wyśpiewała schola: Ewa Gramsch-Bazan z mężem Darkiem oraz Marlena Chwiłkowska. A potem Kazanie na Górze z Ewangelii św. Mateusza czytała cała wspólnota zgromadzona w kościele.
Jak zwykle wierni uczestniczący w nabożeństwie indywidualnie oddali cześć Pismu Świętemu. W wielkim skupieniu, nieśpiesznie, podchodzili do pulpitu, gdzie była wyeksponowana Księga Pisma Świętego, zatrzymywali się na chwilę, zapalali świeczkę od paschału i wziąwszy Ewangelię św. Jana, oddawali pokłon Słowu, wypowiadając zdanie z Psalmu 119: „Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce”. (Ps 119,105)
Uczestnicy liturgii w Chludowie (fot. Franciszek Bąk SVD)
Po kilkunastu minutach w świątyni paliło się kilkadziesiąt świec, które rozjaśniały przyciemnione wnętrze kościoła, a uczestnicy nabożeństwa, trzymając świeczki na egzemplarzu otrzymanej Ewangelii św. Jana, rozpoczęli modlitwę wiernych, do której wezwał prowadzący. Także ta modlitwa skupiała się na niesieniu Słowa Bożego.
Po przedstawionych prośbach, wierni odmówili „Ojcze nasz…” Popołudniową liturgię zakończyło błogosławieństwo Księgą Słowa osób obecnych i 60 uczestniczących online. A wychodząc z kościoła każdy wybierał z koszyczka karteczkę z cytatem z Pisma Świętego - oczywiście związanym ze światłem.
Biorąc pod uwagę rzeczywistość pandemii, warto zauważyć, że nowe nabożeństwo przyciąga do chludowskiego kościoła z roku na rok coraz większą grupę wiernych.
Anna Kot
Fot. Franciszek Bąk SVD
Zob. zapis video nabożeństwa: https://www.youtube.com/watch?v=cOgql5o8Awo&t=421s
Błogosławieństwo Księgą Słowa Bożego (fot. Franciszek Bąk SVD)