Wiadomości

POLSKA

Napływają dary w ramach Akcji Misyjnej 2021 „Uczniowie – uczniom”
Część przyborów szkolnych zebranych w ramach tegorocznej akcji "Uczniowie - uczniom" (fot. Paweł Wawrzyniak)

Napływają dary w ramach Akcji Misyjnej 2021 „Uczniowie – uczniom”

W Szkole Podstawowej im. Unicef w Grabowie nad Prosną oraz Szkole Podstawowej w pobliskim Zamościu w ostatnich miesiącach 2021 roku realizowany był wyjątkowy projekt. Uczniowie mieli możliwość udzielenia pomocy dzieciom z Czarnego Lądu! 

Inspiracją do zaangażowania się w akcję stała się opowieść wikariusza parafii grabowskiej, ks. Aleksandra Piekielnego, który w ramach Niedzieli Misyjnej, podzielił się doświadczeniem pobytu w Togo. Swą opowieść ubogacił niesamowitymi zdjęciami.

Inni katecheci, zainspirowani tematem, znaleźli możliwość niesienia realnej pomocy, gdy dowiedzieli się, że Misjonarze Werbiści ogłosili III edycję Akcji Misyjnej 2021 “Uczniowie – uczniom”.

Zbieranie darów trwało przez cały listopad. A było ich mnóstwo: zeszyty, plecaki, ołówki, długopisy, bloki rysunkowe i inne szkolne przybory. Pewien problem pojawił się przy organizowaniu przesyłki do Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, gdyż koszt przesyłki był dość duży. Został więc uruchomiony specjalny kanał przerzutowy, dzięki czemu koszty spadły do zera. Wspólny wysiłek sprawił, że dary z obydwu szkół wyruszyły w podróż do dalekiej Afryki.

Koordynacją zbiórki przyborów szkolnych zajmowali się niestrudzenie państwo Maria i Paweł Wawrzyniakowie, katecheci ze Szkoły Podstawowej im. Unicef w Grabowie nad Prosną.

Uczniowie i nauczyciele, którzy włączyli się w akcję, mieli szansę wesprzeć swym dobrowolnym darem potrzebujących. Akcja stała się świadectwem naszego zaangażowania jako chrześcijan. Mamy być chrześcijanami nie tylko z nazwy, ale również z uczynków! Jak mówi Biblia: „Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków”  (Jk 2,26). Oczywiście wiara nie może być zastąpiona uczynkami, ale dopiero w uczynkach chrześcijanina staje się rzeczywistością! (pw, adm)

gnprzmsc05Maria i Paweł Wawrzyniakowie oraz Michał Siedlecki uczeń szkoły, który wraz swoim bratem Adamem przynieśli najwięcej darów (fot. Paweł Wawrzyniak)

III edycja Akcji Misyjnej “Uczniowie-uczniom” trwała od 24 października 2021 (Niedziela Misyjna) do 16 stycznia 2022. Każdorazowa edycja akcji organizowana przez Annę Machul, katechetkę ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdańsku oraz werbistowski Referat Misyjny z Pieniężna, który także zajmuje się koordynacją zbiórki i wysyłką przedmiotów do krajów misyjnych. (pw, adm)