Wiadomości

POLSKA

Nowicjusze złożyli pierwsze śluby zakonne
Fot. Krzysztof Kołodyński SVD

Nowicjusze złożyli pierwsze śluby zakonne

29 września o godzinie 15.00 w kaplicy rekolekcyjnej Domu Misyjnego w Chludowie celebrowana była Msza święta z obrzędem pierwszej profesji zakonnej nowicjuszy: Piotra Stopy SVD i pochodzącego z Angarska w Obwodzie Irkuckim w Rosji Artioma Tretyakova SVD.

W uroczystości uczestniczył ojciec Prowincjał, który odbierał śluby zakonne oraz współbracia z Chludowa i Pieniężna. Przybyli również rodzice Piotra i jego brat z małżonką, pracownicy Domu i znajomi.

Dzięki transmisji na werbistowskim kanale YouTube, w łączności z nowicjuszami była także rodzina i przyjaciele Artioma. Podczas liturgii pojawiły się akcenty rosyjskie, aby mogli oni jeszcze bardziej poczuć się duchowymi uczestnikami tego wydarzenia. Relację oglądali również liczni znajomi i przyjaciele z nowicjuszy z Polski, a nawet z Kenii i Tanzanii.

Uczestnicy liturgii w Chludowie (fot. Franciszek Bąk SVD)

- Roczny nowicjat utwierdził mnie w decyzji o złożeniu pierwszych ślubów zakonnych. Dlatego też w sam dzień profesji towarzyszył mi pokój i przekonanie, że ten znaczący krok naprzód jest naturalną konsekwencją pójścia za Jezusem i za Jego pełnym miłości planem na moje życie. - mówi pochodzący z Piły Piotr Stopa SVD. - Wierząc, że to Bóg mnie wezwał na drogę powołania zakonno-misyjnego w Zgromadzeniu Słowa Bożego oraz odkrywając, że ta droga jest spójna z moimi najgłębszymi pragnieniami, byłoby dla mnie szaleństwem uchylać się od powiedzenia Bogu „tak”. Wielką łaską dla mnie było oparcie jakie mam w najbliższej rodzinie oraz przyjaciołach. Było ono bardzo wyraźne tego dnia i dało się odczuć, że autentyczna radość z naszego złożenia ślubów udzielała się wszystkim.

Następnego poranka przyszedł czas na pożegnanie z Artiomem, który rozpoczął swój wieloetapowy powrót do Rosji, gdzie będzie kontynuował dalszą formację zakonno-misyjną.

- Jestem niezmiernie wdzięczny wszystkim, którzy mieli jakikolwiek udział w przeżywaniu naszego nowicjatu i budowaniu dobrej atmosfery do pogłębienia kontaktu z Bogiem i ćwiczenia się w miłości bliźniego - dodaje Piotr, który udał się do Pieniężna, gdzie będzie kontynuował studia filozoficzno-teologiczne przygotowujące do sakramentu kapłaństwa i pracy misyjnej. - Dziękuję także wszystkim, którzy towarzyszyli nam swoją modlitwą. Wierzę, że Chrystus, któremu zawierzyliśmy nasze życie, naszą przyszłość, będzie nas dalej obdarzał swoją miłością oraz prowadził podczas dalszej formacji. (adm)

logo nowe blue50pxOBEJRZYJ:  Zapis video ceremonii ślubów zakonnych w Chludowie

Piotr Stopa SVD (z lewej) i Artiom Tretyakov SVD (fot. Franciszek Bąk SVD)