Wiadomości

POLSKA

Werbiści w Bytomiu
Msza z neoprezbiterem o. Pawłem Wodzieniem SVD w bytomskiej wspólnocie (fot. Maciej Baron SVD)

Werbiści w Bytomiu

Wzgórze św. Małgorzaty w Bytomiu to miejsce szczególne na mapie nie tylko Bytomia, ale całej górnośląskiej Metropolii. Prawie dziesięć wieków historii miasta i regionu wiąże się z osadnictwem, życiem społecznym i religijnym, które toczy się tu nieprzerwanie od X wieku.

Obecność werbistów na tym miejscu to ostatni wiek. Nierozerwalnie związana jest z „Małgorzatką”.

Parafia św. Małgorzaty jest maleńka, liczy około 200 parafian. Usytuowana jest w ścisłym centrum miasta, a jednak nieco na uboczu, nie dociera tu wielkomiejski zgiełk. Bliskość dworca kolejowego, autobusowego oraz linie tramwajowe zapewniają doskonały dojazd wszystkim, którzy nie korzystają z samochodu.

Poza duszpasterstwem parafialnym, które jest odbudowywane po ograniczeniach związanych z epidemią Covid-19, wzgórze św. Małgorzaty podejmuje starania, by stać się miejscem animacji misyjnej nie tylko dla parafian, ale w ramach dekanatu i Metropolii, ponieważ parafia jest graniczna dla diecezji katowickiej i gliwickiej, na terenie której leży.

Misyjne spotkania ze św. Małgorzatą, organizowane raz w miesiącu, gromadziły w każdą ostatnią sobotę miesiąca ok. 100-150 osób. Planowane jest wznowienie spotkań jesienią tego roku, wszystko jednak jest zależne od sytuacji epidemicznej.

Dom Misyjny św. Małgorzaty w Bytomiu (fot. Maciej Baron SVD)

Oprócz spotkań stacjonarnych, podejmowane są także spotkania misyjne poza parafią, w szkołach i wspólnotach, które mają kontakt z werbistami, czy to przez misjonarzy pochodzących z okolicznych miejscowości, czy za pośrednictwem katechetów.

Dom Misyjny od wielu lat jest miejscem, w którym codziennie czynny jest konfesjonał dla osób duchownych i konsekrowanych. Po ograniczeniach związanych z epidemią, na nowo podjęliśmy tę posługę. Informacje o stałym konfesjonale są udostępniane na spotkaniach dekanalnych oraz przy innych okazjach i spotykają się z życzliwym przyjęciem.

Parafia św. Małgorzaty zmieniła przynależność dekanalną przed trzema laty i stopniowo zwiększa się obecność werbistów zarówno w parafiach sąsiednich, jak i poza dekanatem. Chociaż dominują prośby o doraźną pomoc duszpasterską, coraz częstsze są prośby o głębsze zaangażowanie duszpasterskie, skupienia, rekolekcje w parafiach i wspólnotach zakonnych.

Na stałe obsługę Domu Misyjnego i Parafii św. Małgorzaty zapewnia 5 współbraci. Wszyscy są zaangażowani w posługi w parafii, odprawianie Mszy Świętych, prowadzenie nabożeństw, konfesjonał. W dni powszednie w parafii odprawiane są dwie Msze Święte (7.00 i 18.00), w soboty trzy (8.00, 16.00 oraz 18.00), a w niedziele cztery (8.00, 9.00, 11.00 oraz 16.00). Codziennie odbywa się także wieczorne nabożeństwo, zależnie od okresu liturgicznego czy przypadających świąt i ważnych dni świątecznych zgromadzenia.

W niedziele, na wszystkich Mszach w naszym kościele, gromadzi się około 200 wiernych, głównie spoza naszej parafii, co decyduje w dużej mierze o wyjątkowości i sile oddziaływania Domu Misyjnego.

Z nadzieją spoglądamy w przyszłość. Cieszymy się, że wokół domu i parafii gromadzą się wierni i przyjaciele tego miejsca. Powodem do radości jest także zaangażowanie świeckich we wszystkie wydarzenia i inicjatywy, związane tak z charyzmatem misyjnym zgromadzenia, jak i codziennym funkcjonowaniem tego małego, ale żywego Kościoła na bytomskim wzgórzu.

Maciej Baron SVD
Za: Komunikaty SVD

btm03Dom Misyjny św. Małgorzaty w Bytomiu (fot. Maciej Baron SVD)

logo nowe blue50pxWięcej o domu misyjnym i parafii św. Małgorzaty można znaleźć na stronie internetowej www.bytom.werbisci.pl.