Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

4 nowe studnie głębinowe w Togo
Kobiety przy poświęconej studni św. Jana Apostoła w wiosce Nayombou (fot. André Beguem)

4 nowe studnie głębinowe w Togo

W ostatnich tygodniach poświęcono w Togo cztery kolejne studnie głębinowe sfinansowane przez dobrodziejów z Polski. Powstały one w wioskach Bowido, Nampua, Nayombou i Tchardom na północym-zachodzie kraju.

Studnie drążone w Togo dzięki pomocy z Polski zostają nazwane imionami świętych. I tak ostatnio powstały studnie św. Alicji, św. Antoniego z Padwy, św. Jana Ewangelisty i św. Wojciecha. Wszystkie zostały poświęcone 29 stycznia 2022 roku.

Wioski leżą na terenie werbistowskich parafii Matki Bożej z Lourdes w Guérin Kouka i św. Kizito w Kpatchilé. Parafie te obejmują cały obszar Prefektury Dankpen.

Studnie św. Antoniego z Padwy i św. Jana Apostoła powstały odpowiednio w wioskach Nampua i Nayombou. Ich budowa została sfinansowana przez anonimowego darczyńcę z Polski. Studnia św. Alicji w Tchardom powstała dzięki ofiarności pewnego małżeństwa, które również chce zachować anonimowość. Natomiast Studnia św. Wojciecha w Bowido została ufundowana z okazji jubileuszu 100-lecia powstania Domu Misyjnego św. Wojciecha w Pieniężnie. Jej budowa była możliwa dzięki ofiarności licznych polskich dobrodziejów misji i Referatu Misyjnego w Pieniężnie.

- Trwa tu obecnie pora sucha, która w tym roku jest wyjątkowo dotkliwa. Wysycha wszystko, nawet posadzone kilka lat temu drzewa, które nie są podlewane - mówi o. Marian Schwark SVD, pracujący w Togo od 40 lat. - Przy odmawianiu modlitw podczas  poświęcenia studni, miałem sucho w ustach i język kleił mi się do podniebienia. Musiałem szybko sięgnąć po butelkę z wodą. Pomyślałem wtedy, jak wielkie pragnienie musiały odczuwać kobiety, które do tej pory chodziły po wodę kilka kilometrów do rzeki czy strumyka. Dlatego nie dziwi przeogromna radość ludzi, którą mogłem obserwować podczas ceremonii poświęcenia.

stdn swalicji14Studnia św. Alicji w wiosce Tchardom (fot. André Beguem)

Jak podkreśla o. Schwark, podczas uroczystości poświęcenia studni we wszystkich przemówieniach, które z tej okazji zostały wygłoszone, padały obietnice modlitwy za darczyńców.

- Ja się do nich dołączam i zapewniam o pamięci modlitewnej za wszystkich życzliwych ofiarodawców - dodaje misjonarz.

Akcję zbiórki funduszy potrzebnych do drążenia studni głębinowych w Togo prowadzi Referat Misyjny w Pieniężnie, a na miejscu koordynuje o. Marian Schwark SVD, z którym blisko współpracuje André Beguem, były członek Parlamentu Togo, obecnie burmistrz Komuny Nr 1 Prefektury  Dankpen, w skład której wchodzi miasto Guérin Kouka.

- Dotychczas udało się sfinansować budowę 11 studni. Cieszymy się, że w ostatnich tygodniach poświęcono cztery kolejne - mówi o. Wiesław Dudar SVD dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie. - Akcja budowy studni w Togo cieszy się w Polsce dużą popularnością, dlatego w planach mamy sfinansowanie jeszcze 20 podobnych studni głębinowych. (adm)

stdn swanton09O. Marian Schwark SVD podczas ceremonii poświęcenia studni św. Antoniego z Padwy w wiosce Nampua (fot. André Beguem)

stdn swjcich02Studnia św. Wojciecha w wiosce Bowido (fot. André Beguem)

globe element95px ver1Więcej fotografii