Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Coraz więcej studni głębinowych w Togo
Studnia św. Jana Chrzciciela w Gmassapouni (fot. André Beguem)

Coraz więcej studni głębinowych w Togo

W ostatnich tygodniach w Prefekturze Dankpen w północnym Togo poświęcono 9 nowych studni głębinowych. Ich budowa była możliwa dzięki wsparciu pragnącego zachować anonimowość darczyńcy z Polski.

Poświęcenia studni dokonał w marcu 2022 roku o. Marian Schwark SVD, wieloletni misjonarz w Togo, koordynator projektu budowy studni w wioskach północnej części kraju.

Najnowsze studnie wybudowano w następujących wioskach: Makpando (Studnia św. Jana Pawła II), Diab (Studnia św. Teresy z Ávili), Koufou (Studnia św. Pawła z Tarsu), Lewolbo (Studnia św. Marka Ewangelisty), Gmassapouni (Studnia św. Jana Chrzciciela), Namandjol (Studnia św. Patriarchy Abrahama), Bikamando (Studnia Modlitw za dusze cierpiące w czyśćcu św. Jana Marii Vianney’a), Kinagnan-Bikpadjado (Studnia św. Aniołów Stróżów) i Teleba (Studnia św. Michała Archanioła).

studnia vianey21O. Marian Schwark SVD podczas poświęcenia studni w Bikamando (fot. André Beguem)

globe element95px ver1CZYTAJ TAKŻE:  Nigdy nie widziałem tyle radości

- Tym samym, wliczając w to poprzednio wydrążone studnie, w Prefekturze Dankpen nie ma już wiosek, które nie miałyby co najmniej jednej studni - mówi o. Schwark. - To absolutnie niezwykłe i wyjątkowe. Brakuje słów, by wyrazić wdzięczność za taką hojność.

Misjonarz przyznaje, że trudno opisać radość lokalnych społeczności, szczególnie kobiet, które nie muszą już przynosić wody z oddalonych o kilka kilometrów rzek, strumieni i źródeł.

- Kobiety dosłownie padały przede mną na kolana wyrażając swoją wdzięczność - dodaje o. Schwark. - Wszyscy zapewniają o swoich modlitwach za ofiarodawców.

Wszystkie studnie zostały wywiercone pośrodku wioski albo w odległości nie większej niż 100 m od niej, gdzie zostały znalezione źródła wody. Ich wydajność wynosi od 10 do 18 m3 wody na godzinę.

O. Marian Schwark SVD prowadzi akcję budowy studni głębinowych w oddalonych wioskach północnego Togo od 2013 roku. Kilkadziesiąt studni udało się wybudować dzięki pomocy przyjaciół i dobrodziejów misji z Niemiec i Włoch.

- Wybieramy wioski, które mają największe trudności z dostępem do czystej wody, gdyż albo nie mają żadnej studni, albo mają jedną, która nie wystarcza dla wszystkich mieszkańców - wyjaśnia o. Schwark. - Innym kryterium są prośby kierowane do nas przez tzw. Wioskowy Komitet do Spraw Rozwoju, który w imieniu mieszkańców szuka sponsorów dla różnych inwestycji. Dzięki temu Komitetowi jesteśmy pewni, że inwestycja jest naprawdę potrzebna.

studnia vianey21Kobiety czerpią wodę z nowej studni w Teleba (fot. André Beguem)

globe element95px ver1CZYTAJ TAKŻE:  Pierwsza studnia z czystą wodą od czasu istnienia wioski

W Polsce zbiórka środków na budowę studni głębinowych w Togo jest koordynowana przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie, który od lat zajmuje się różnorodnymi projektami pomocy misjom. W sumie w ciągu ostatnich kilku lat polscy dobrodzieje misji pomogli w sfinansowaniu budowy 30 studni w północnym Togo, głównie w Prefekturze Dankpen. 21 z nich już zostało oddanych do użytku, a ostatnie 9 czeka na zakończenie budowy i poświęcenie.

- Studnie, które finansujemy, nazywane są najczęściej imionami świętych. Ten pomysł wyszedł od samych dobrodziejów i ofiarodawców - mówi o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie. - W ten sposób chcemy też przybliżyć lokalnym społecznościom w Togo sylwetki świętych katolickich, których życie może być niejednokrotnie uniwersalnym przykładem do naśladowania.

Oto pełna lista studni głębinowych zbudowanych dotychczas w Togo za pośrednictwem Referatu Misyjnego w Pieniężnie z ofiar polskich dobrodziejów misji:

globe element95px ver1Zobacz galerię zdjęć

studnia vianey21O. Marian Schwark SVD podczas poświęcenia studni św. Pawła z Tarsu w Koufou (fot. André Beguem)