Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Wielkanoc z uchodźcami w Wierzbowcu
Wielkanocny obiad w Wierzbowcu (fot. Wojciech Żółty SVD)

Wielkanoc z uchodźcami w Wierzbowcu

W Niedzielę Wielkanocną (17 kwietnia 2022) w Wierzbowcu na Ukrainie uchodźcy mieszkający na terenie parafialnego ośrodka rekolekcyjnego zostali zaproszeni na świąteczny obiad. Wcześniej w kościele parafilnym odmówili wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Była to skromna, ale niezwykła celebracja, która pozwoliła uchodźcom choć przez chwilę zapomnieć o dramacie wojny.

- Większością przygotowań zajęły się Siostry Służebnice Ducha Świętego, które mają u nas swój dom zakonny i od wielu tygodni całą swoją energię poświęcają pomocy ludziom uciekającym przed wojną z innych części kraju - mówi o. Wojciech Żółty SVD, proboszcz parafii w Wierzbowcu.

Według relacji o. Wojciecha w okolicy jest raczej spokojnie, choć często słychać rakiety gdzieś lecące i strącającą je obronę przeciwlotniczą. Wierzbowiec stale jest lokalny centrum pomocy humanitarnej, która dociera tutaj między innymi Caritas Diecezji Ełckiej. Stąd rozdzielana jest w mniejszych wioskach i wśród wszystkich potrzebujących.

- W sobotę [23 kwietnia - przyp. red.] 9 osób mieszkających u nas wybiera się do swoich domów w Irpieniu. Przy tej okazji wyślemy z nimi trochę pomocy humanitarnej - mówi o. Żółty. - Zabierają ze sobą przede wszystkim artykuły chemiczne i sanitarne, głównie środki higieniczne, bo tego tam teraz najbardziej brakuje. Rosjanie rozkradli wszystko, nawet papier toaletowy, dlatego go również wysyłamy. Na szczęście żywności nie potrzeba, bo dostarczana jest ona do Irpienia z Kijowa.

Misjonarz wyjaśnia, że nie wiadomo, czy uchodźcy zostaną w swoich domach w Irpieniu. Prawdopodobnie jednak wrócą jeszcze na jakiś czas do Wierzbowca.

Działalność parafii w Wierzbowcu stała się już sławna w okolicy. 13 kwietnia lokalna gazeta opublikowała nawet bardzo pochlebny artykuł opisujący - jak to zostało nazwane - “przyjacielską pomoc rzymskich katolików”. (adm)

wierzbowiec1704 07

wierzbowiec1704 07Koronka do Miłosierdzia Bożego w kościele parafialnym w Wierzbowcu (fot. Wojciech Żółty SVD)

wierzbowiec1704 07Wielkanocny obiad z uchodźcami w Wierzbowcu (fot. Wojciech Żółty SVD)