Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Nowa werbistowska parafia w Amazonii
Inauguracja pracy werbistów w Curua pod przewodnictwem bp. Bernardo Johannesa Bahlmanna OFM (fot. archiwum SVD)

Nowa werbistowska parafia w Amazonii

Kilkanaście tygodni temu werbiści z brazylijskiej Amazonii rozpoczęli posługę duszpasterską w Parafii św. Raimundo Nonato w Curuá, w stanie Pará. Pracę w parafii rozpoczęło 3 misjonarzy: o. Yosef Mapang Pukan SVD z Indonezji, o. Aparecido Luiz de Souza SVD z Brazylii oraz br. George Kindo SVD z Indii.

Do parafii należą 54 wspólnoty, z czego zaledwie 9 leży na terenie lub w bliskiej odległości od miasta. Do reszty trzeba dostawać się samochodem lub łodzią.

Uroczystość inaugurująca działalność werbistów w nowej parafii odbyła się 6 czerwca 2021 roku. Przewodniczył jej bp Bernardo Johannes Bahlmann OFM, ordynariusz Diecezji Óbidos.

Jak wyjaśniają misjonarze do głównych wyzwań stojących przed nimi należą ponowne ożywienie posługi pastoralnej zatrzymanej przez pandemię koronawirusa, obsługa duszpasterska wspólnot rozsianych po terenie parafii oraz problemy komunikacyjne związane z położeniem geograficznym miasta.

- Covid bardzo poważnie zaburzył animację i formację w parafii. To dotyczy szczególnie przygotowania do sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii - wyjaśnia br. George Kindo SVD. - Do tego dochodzą problemy natury geograficznej, gdyż przez 6 miesięcy w roku wody Amazonki oraz okolicznych rzek i jezior wzbierają zalewając tereny wokół naszych kaplic. Przez kolejne pół roku, gdy wody opadają, dostęp do niektórych miejsc jest bardzo utrudniony.

Do parafii należą 54 wspólnoty, z czego zaledwie 9 leży na terenie lub w bliskiej odległości od miasta. Do reszty trzeba dostawać się samochodem lub łodzią.

- W soboty i niedziele docieramy do wszystkich dziewięciu wspólnot na terenie miasta. Odprawiamy tam Msze Święte lub nabożeństwa Słowa - mówi br. George. - Do pozostałych staramy się docierać regularnie, choć czasami jest to dość trudne. Nie ma co ukrywać, że wymaga to od nas bardzo dobrej kondycji fizycznej. 

Od lewej: o. Yosef Mapang Pukan SVD, o. Aparecido Luiz de Souza SVD i br. George Kindo SVD (fot. archiwum SVD)

Niemniej ważnym zadaniem przed werbistami w Curuá jest zatrzymanie ciągłych zmian personalnych w parafii oraz utrzymanie stabilności i ciągłości duszpasterskiej. W ciągu ostatnich kilku lat przez parafię przewinęło się wielu duszpasterzy. Niektórzy pracowali tu tylko rok.

- Dwa lata temu jeden z kapłanów zmarł na raka, a później następny na Covid. Dlatego podczas wizyt we wspólnotach staramy się zapewniać ludzi, że zostaniemy z nimi przez dłuższy czas - dodaje br. George.

W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni werbiści w Parafii św. Raimundo Nonato w Curuá zorganizowali spotkanie liderów poszczególnych wspólnot należących do parafialnej Rady Pastoralnej. W sierpniu 2021 roku udało się też zorganizować obchody patrona parafii, co jest bardzo ważnym wydarzeniem w parafiach regionu Amazonii. W grudniu planowane jest spotkanie najważniejszych osób pracujących w parafii, podczas którego odbędzie się ewaluacja dotychczasowych działań i planowanie życia parafii na kolejny rok.

- Będzie też doskonała okazja, by szerzej zaprezentować werbistów - przyznaje br. George Kindo SVD. - To ważne, bo w parafii nigdy nie pracowali werbiści i nasz charyzmat i działalność jest tutaj nieznana. (adm)

Tekst na podst. Arnoldus Nota (9/2021)