Wiadomości

POLSKA

Odpustowy wieczór ze św. Stanisławem Kostką
Fot. TOKA; za chludowo.werbisci.pl

Odpustowy wieczór ze św. Stanisławem Kostką

18 września, w gronie domowników, pracowników i przyjaciół, chludowscy misjonarze werbiści obchodzili święto patrona swego domu, św. Stanisława Kostki. Najpierw wszyscy modlili się podczas Mszy Świętej w kaplicy Domu Rekolekcyjnego, a potem wspólnie udali się na agapę.

Mszę Świętą koncelebrowali wszyscy obecni w domu mieszkańcy pod przewodnictwem rektora o. Jana Wróblewskiego SVD, który także wygłosił okolicznościową homilię. 

Kazanie o. Jan Wróblewski poświęcił bieżącym czytaniom oraz osobie i kolejom życia św. Stanisława Kostki. Podkreślił – w kontekście 12-letniego Jezusa i patrona dnia – że dojrzałość i mądrość niekoniecznie są owocami długości życia, ale przede wszystkim są mierzone nadzieją i ufnością pokładanymi w Panu Bogu. Przykładem tego jest właśnie Stanisław Kostka (1550-1568), który przeżył niespełna 18 lat i umarł w opinii rodziców jako nieposłuszny syn, daleko od rodzinnego domu.

Obecny Dom Misyjny w Chludowie to dawna posiadłość twórcy polskiej endecji, Romana Dmowskiego, który jednak nie zabawił tu długo, na skutek kłopotów finansowych, spowodowanych jego sporą nieporadnością w zarządzaniu majątkiem. Po 12 latach, 30 listopada 1934 roku, sprzedał posiadłość Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Kilka dni później, 3 grudnia, ks. prymas kardynał August Hlond, metropolita poznański, zgodził się na założenie tu nowicjatu zakonnego.

18 marca 1935 roku przybyli pierwsi misjonarze, nazajutrz odprawili w tym miejscu po raz pierwszy Mszę Św. Zaczął się remont, meblowanie pustych pokoi, przeróbki dostosowane do zgoła innych potrzeb. 15 września 1935 roku odbyły się pierwsze w historii Polskiej Prowincji SVD obłóczyny 22 nowicjuszy. 20 listopada dom, który jeszcze w czerwcu został erygowany pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, poświęcił kard. August Hlond.

Stanisław Kostka jest także jednym z katolickich patronów Polski, a ponadto patronem ministrantów, polskich dzieci i młodzieży. (adm)

Tekst i foto: TOKA; za: chludowo.werbisci.pl

Więcej fotografii z uroczystości