Wiadomości

POLSKA

Zjazd zakonnych sekretarzy misyjnych w Pieniężnie 

W dniach 16-18 kwietnia odbył się po raz drugi zjazd sekretarzy ds. misji męskich zgromadzeń zakonnych w Polsce. Uczestnicy, którzy reprezentowali 16 jurysdykcji, spotkali się w klasztorze werbistów w Pieniężnie.

Wybór miejsca na doroczny zjazd osób odpowiedzialnych za działalność misyjną w swoich zgromadzeniach zakonnych nie był przypadkowy. W klasztorze werbistów w Pieniężnie mieści się Misyjne Seminarium Duchowne, z którego wyjechało na wszystkie kontynenty ponad 600 misjonarzy. Tu też, na przestrzeni wielu lat, podejmowano szereg misyjnych inicjatyw o zasięgu ogólnokrajowym.

Skupienie Animatorów i Dobrodziejów w Pieniężnie

W dniach 12-14 kwietnia w Pieniężnie odbyło się doroczne Weekendowe Skupienie dla Animatorów i Dobrodziejów Dzieła Misyjnego z Rodziny Arnoldowej. Tradycyjnie organizatorem tych spotkań jest Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie.

W tym roku uczestnicy przyjechali z Banina, Braniewa, Brzezin k. Koluszek i samych Koluszek, wraz z ks. Grzegorzem Świtalskim, proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, z Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Kartuz, Sopotu, Olsztyna, Pruszcza Gdańskiego, Słupi, Sopotu oraz ze Lwowa na Ukrainie.

Podsumowanie 5. edycji akcji „Uczniowie - uczniom”

Dobiegła końca 5. edycja akcji „Uczniowie - uczniom”. W tym roku w zbiórkę artykułów szkolnych dla afrykańskich uczniów włączyło się 39 szkół, wiele parafii, grup działających przy parafiach i osoby prywatne z całej Polski. Dzięki ofiarności polskich dzieci i młodzieży uczniowie w Afryce zostaną zaopatrzeni we wszystko, co jest im potrzebne w procesie edukacji.

Artykuły szkolne, które dotarły do Pieniężna, zostały odpowiednio przepakowane, aby mogły być bezpiecznie wysłane do Afryki. Tam zostaną rozdane uczniom w szkołach i placówkach misyjnych.

Werbistowska Parafia bł. Karoliny Kózkówny w Ełku

23 lipca 2023 roku bp Jerzy Mazur SVD powierzył werbistom Parafię bł. Karoliny Kózkówny w Ełku. Proboszczem został o. Zbigniew Sudoł SVD. Od 5 września 2023 roku współpracuje w parafii z bratem zakonnym Kazimierzem Górskim SVD, a 15 listopada do wspólnoty dołączył o. Servinus Mere Veto SVD z Indonezji.

- Żyjemy i pracujemy z nadzieją, gdyż otaczają na dobrzy ludzie, którzy chcą tworzyć z nami parafię i dbają o nią wraz z nami. Prosimy o pamięć modlitewną dla naszej nowej werbistowskiej wspólnoty na ziemi ełckiej - pisze o. Zbigniew.

Śp. o. Teodor Piechota SVD

O. Teodor Piechota zmarł w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia 2024 r., w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim. Przez ponad 40 lat pracował w Togo, m. in. w Bassar, Kabou, Tindjasse i Hanyigba. W listopadzie 2023 przyjechał na leczenie do Polski.

Urodził się 12 września 1952 r. w miejscowości Lędziny, w diecezji opolskiej. Jako młodzieniec był ministrantem oraz zakrystianem w kościele w rodzinnej miejscowości i to zapewne zadecydowało o wyborze przez niego życiowej drogi.

Powstanie Studnia Werbistów Męczenników

13 czerwca 2024 roku minie 25. rocznica beatyfikacji czterech werbistów męczenników. Byli to o. Ludwik Mzyk, o. Stanisław Kubista, o. Alojzy Liguda i br. Grzegorz Frąckowiak. Jako wotum za ich wyniesienie na ołtarze pragniemy wybudować w Afryce studnię, której będą patronami. Powstanie ona we wsi Kakpala w zachodnim Beninie, w diecezji Djougou, niedaleko granicy z Togo.

Zachęcamy do włączenia się zbiórkę funduszy na budowę Studni Werbistów Męczenników. Ofiary można wpłacać na konto Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie.

Wakacje z Misjami po raz 37.

W tym roku werbistowska akcja “Wakacje z Misjami” odbędzie się już po raz 37. Przebiegać będzie pod hasłem “Drzewo życia”. Organizatorzy tradycyjnie przygotowali pięć 10-dniowych turnusów dla dzieci i młodzieży, w tym turnus z warsztatami tanecznymi oraz turnus z warsztatami teatralno-muzyczno-tanecznymi.

Warsztaty taneczne poprowadzi szkoła tańca “BAILA dance studio” z Gdańska, zaś warsztaty teatralno-muzyczno-taneczne aktorzy Krakowskiego Teatru Biblijnego.

Przekazano czek na budowę studni w Czadzie

8 marca 2024 r., podczas zakończenia rekolekcji wielkopostnych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Koźminie Wielkopolskim, o. Eric Hounake SVD odebrał czek na budowę Studni św. Mateusza Apostoła w Czadzie, która powstanie w ramach werbistowskiej akcji "WodaDlaAfryki". W imieniu szkoły czek o wartości 4000 euro przekazała pani dyrektor Ilona Bałoniak wraz z przedstawicielami młodzieży.

Studnia św. Mateusza Apostoła powstanie w wiosce Guelkou, która jest jedną z stacji dojazdowych Parafii św. Piotra i Pawła w Doyon, w diecezji Moundou w Czadzie.