Wiadomości

POLSKA

Spotkanie z misjonarzem w Bydgoszczy
Fot. Marcin Budzyński

Spotkanie z misjonarzem w Bydgoszczy

18 grudnia 2019 roku w XI Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy gościł o. Andrzej Borek SVD, były misjonarz w Demokratycznej Republice Konga. Opowiadał młodzieży o swojej pracy misyjnej i realiach życia misjonarza w Afryce.

Spotkanie zostało zainicjowane przez Marcina Budzyńskiego, katechetę i nauczyciela geografii, który przedstawiając i wprowadzając gościa powiedział: „Nie trzeba być św. Mikołajem, by czynić dobro!” Te słowa stały się mottem całego wydarzenia.

Kilka dni przed przyjazdem poprosiłem o. Andrzeja, aby przybliżył również prozę zwykłego życia mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga, gdzie pracował 11 lat– mówi Marcin Budzyński. - Kapitalnie powiązał znane przysłowie „słowa uczą, a przykłady pociągają” ze swoją pracą misyjną. Mówił, że misjonarz po prostu żyje wśród ludzi, rozmawia, śmieje się i przeżywa razem z nimi troski.

O. Andrzej w ocenie zebranej młodzieży stał się wyjątkowym gościem z dwóch powodów. Po pierwsze zainicjował w szkole ideę akcji "Komórka na Misje", która potrwa do końca stycznia 2020 roku. Po drugie, opowiadając o swojej pracy misyjnej, potrafił przekonać, że ksiądz na misjach nie tylko sprawuje sakramenty, ale przede wszystkim niesie dobro drugiemu człowiekowi, bez względu na rasę czy pochodzenie.

spotk aborek bydgoszcz02Fot. Marcin Budzyński

Świadectwo jakie głosił powodowało, że młodzież podczas spotkania słuchała z zainteresowaniem i z radością przyjęła zaproszenie do werbistowskiego Domu Misyjnego w Górnej Grupie, gdzie mieszka o. Andrzej – dodaje Marcin Budzyński. - Już teraz wiem, że grupka ok. 40 osób wybierze się na kolejne spotkanie w marcu

Spotkania bydgoskiej młodzieży z misjonarzami należą już do tradycji. Wcześniej XI Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego odwiedzili także o. Wiesław Dudar SVD, o. Radosław Gawryś SVD i o. Kajetan Sahlke SVD. (adm)

spotk aborek bydgoszcz02

spotk aborek bydgoszcz02Fot. Marcin Budzyński