Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Animacja misyjna w polskiej parafii w Budapeszcie
O. Maciej Szumilak SVD w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Budapeszcie (fot. Barbara Pál)

Animacja misyjna w polskiej parafii w Budapeszcie

W niedzielę 31 stycznia o. Maciej Szumilak SVD przeprowadził animację misyjną w kościele polskiej parafii personalnej pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Budapeszcie. Misjonarz odwiedził parafię na zaproszenie proboszcza, ks. Krzysztofa Grzelaka Tchr. Celebrował Mszę Świętą w intencji polskich parafian, przybliżył im historię wojny domowej w Sudanie Południowym, sytuację obozu uchodźców Bidibidi w Ugandzie oraz posługę polskich misjonarzy tam pracujących: o. Andrzeja Dzidy SVD, o. Wojciecha Pawłowskiego SVD i s. Francesci Ratajczak SSpS.

Prezentując pracę misjonarzy w Bidibidi o. Maciej szczególny nacisk położył na ich posługę ewangelizacyjną i duszpasterską, która nie została przyćmiona przez ogromne zaangażowanie socjalne. Wyjaśnił przy tym różnice między migracją ekonomiczną a uchodźctwem z konieczności ratowania życia, a także między chęcią pozostawania za granicą w celu polepszenia bytu a pragnieniem powrotu w rodzinne strony, gdy tylko skończy się wojna. Takie rozróżnienie jest szczególnie istotne dla zrozumienia problemu przez mieszkańców Węgier, którzy od lat zmagają się z nielegalną imigracją.

Krótkie przypomnienie polskiej emigracji w Ugandzie z czasów II Wojny Światowej stanowiło ciekawostkę z historii Polonii zagranicznej, tak ważnej dla misji chrystusowców i misjonarek Chrystusa Króla posługujących w budapesztańskiej parafii.

Po Mszy Świętej odbyła się zbiórka pieniężna na potrzeby misjonarzy z Bidibidi, która będzie kontynuowana w niedzielę 7 lutego. Przekazane ofiary trafią do misjonarzy w Ugandzie za pośrednictwem Referatu Misyjnego Księży Werbistów z Pieniężna.

Ks. Krzysztofowi Grzelakowi TChr oraz siostrom misjonarkom Chrystusa Króla serdecznie dziękuję za olbrzymią gościnność oraz otwarte serca na potrzeby misyjne Kościoła – mówi o. Maciej Szumilak SVD. (ADM)

Foto: Barbara Pál